19.03.2015 г.
25.02.2015 г.
Китайската кухня
Китайската кухня се дели на "осем главни
кухни на Китай" според региона и начина на приготвяне: шандунска,
хунанска, съчуанска, фудзиенска, кантонска, на Дзянсу, Джъдзян и Анхуей.
Китайската кухня е богата и разнообразна.
Формирането на китайската кухня през
вековете е свързано с историческото развитие на страната, регионалното
разпределение, географската среда и усъвършенстването на готварските методи. От
8-те главни кухни на Китай кантонската, съчуанската, шандунската и хунанската
са основни, т.е. свързват се с определението "китайска кухня".
Всяко ястие в китайската кухня е
съставено от поне 2 основни съставки: zhǔshí(букв. "основна храна") – ориз, фиде или mantau
(кръгли хлебчета, приготвени на пара), които са въглехидратен източник на
нишесте, и cài (букв.
"зеленчук") – зеленчуци, риба, месо и други елементи, които са
източник на растителни или животински белтъчини.
Китайската кухня има култура на хранене.Китайците се хранят бавно, с настроение и мисъл. Започват с чай, следват студени предястия, основни ястия, придружени от задължителната купичка ориз.Характерно за китайските ястия е, че се приготвят на малки късчета, за да може по-лесно да се хващат с пръчиците.
Древните китайци считали използването на нож и вилица за варварство, тъй като възприемали тези прибори за оръжия. Рязането на храната от гостите пък се считало за нелюбезно.
Характерната китайска супа се консумира последна, сервирана в малки порцеланови купички с порцеланови лъжички.
Допълнителното посоляване или подправяне на храната е обида за готвача, тъй като той е натоварен със задачата да овкуси ястието. Изцапаната покривка на масата означава, че храната се е харесала и готвачът я прибира, приемайки комплимента.
Оризът – визитката на китайската кухня по света
Първата асоциация, която предизвиква китайската кухня, е ориз. Въпреки това, в Северен Китай предпочитат фиде и mantau, а в Южен Китай консумацията на ориз е доста по-висока. Във формална обстановка не винаги се сервира ориз, независимо, че е основна храна в китайската кухня.
Месото в китайската кухня
Китайската кухня залага на свинското месо. То се счита за най-вкусно и най-ароматно. Китайците предпочитат свинското пред телешкото по религиозни и икономически причини, но и защото е по-лесно смилаемо.
Ястията с риба също се консумират често в китайската кухня. Рибата се готви и сервира цяла, за да е възможно най-прясна. С пръчици за хранене се откъсват парченца от нея. Пилешкото също е предпочитано месо в китайските ястия, като се комбинира предимно със зеленчуци. Вегетарианството е характерно най-вече за китайските будисти.
Подправките – финалните щрихи в китайската кухня
Соевият сос е запазена марка на китайската кухня. Гъстата течност от соеви зърна и сол или ферментирало соево брашно, придава уникален вкус на китайските ястия и е силен антиоксидант. Разбира се, не бива да се прекалява с него, тъй като е с високо съдържание на готварска сол.Соевата паста също е широко използвана, заради антитоксичния ефект и прекрасния вкус. Джинджифилът се използва пресен, изсушен или на прах. Карамфилът и канелата също са сред топ подправките в китайската кухня.
Здравословна ли е китайската кухня?
В миналото китайците консумирали предимно ориз и свежи зеленчуци. След индустриализацията китайската кухня става по-масова и разнообразието довело до понижаване на здравословните й качества.Високата консумация на мазнини и животински протеини е причина за редица хронични заболявания сред китайското население.
Египет
Нещо повече за египетската кухня <- виж тук
Един примерен обяд |
Кушари, сервирано в египетски ресторант |
Плаваща кухня, град Асуан |
Фул медамес |
Хляб |
Чай |
Подправки, продавани на пазар в Кайро |
А вие обичате ли паста и пица? :)
Италианската кухня представлява съчетание от редица регионални готварски традиции, разделени по географски принцип, всяка от които има своите специфични продукти и местни специалитети.Най-характерните местни кухни в Италия са Фриули-Венеция, Трентино-Южен Тирол, Ломбардия, Вале д'Аоста, Пиемонте, Лигурия, Емилия-Романа, Тоскана, Умбрия, Лацио със столицата Рим, Абруцо, Кампания, Калабрия, както и островните специалитети на Сардиния и Сицилия.
Съставките и ястията варират според региона. Има много значими регионални ястия, които са станали както национални, така и регионални. Много от ястията, които някога са били регионални, в днешни дни са се разпространили в различни варианти по цялата страна . Сиренето и вино, са също неизменна част от тази кухня, играейки различни роли както на регионално, така и на национално ниво с много вариации и контролиран произход, за които има закони.
Топ 10 в италианската кухня
В исторически план италианската кухня се е развивала в две направления "кухнята на висшето общество" (Cucina alto-borghese) и тази на простолюдието (Cucina povera), която е дала на света такива традиционни ястия като пицата и пастата
Кафето, и по-специално еспресото и капучиното, са много важна част от културата и кухнята на Италия. Заведенията, в които може да се опита италианска кухня са траториа, остериа и италиански ресторант.
Топ 10 в италианската кухня
24.02.2015 г.
Традиционна българска кухня
Питка слънце |
Българската кухня е изключително разнообразна и вкусна.
В нея присъстват много салати, тестени изделия, яхнии, както и специфични ястия, които можете да вкусите само в определени райони на страната. Много от ястията се приготвят по стари рецепти, предавани от поколение на поколение векове наред.
Най-характерните продукти, с които България е известна в цял свят, са киселото мляко и бялото саламурено сирене. Под различна форма те винаги присъстват на българската трапеза.
Най-характерните продукти, с които България е известна в цял свят, са киселото мляко и бялото саламурено сирене. Под различна форма те винаги присъстват на българската трапеза.
Една от най-известните и предпочитани закуски в страната е баницата. Представлява тестено изделие, което може да има различни плънки – сирене, спанак, ориз, месо и т.н.
Други популярни закуски са палачинките, бухтите, мекиците, пържените филийки и т.н. Всички те са много вкусни, поднесени със сладко, мармалад, мед или българско кисело мляко.
Други популярни закуски са палачинките, бухтите, мекиците, пържените филийки и т.н. Всички те са много вкусни, поднесени със сладко, мармалад, мед или българско кисело мляко.
В страната се произвеждат зеленчуци с изключителни вкусови качества. Затова и в кулинарната ни традиция салатите заемат достойно място. Най-популярната българска салата е шопската, но има и други, които заслужават да бъдат опитани – овчарска, жътварска, Снежанка, калугерска, добруджанска, салата от печени пиперки и много други.
Едно от най-популярните предястия е тараторът. Представлява студена супа, приготвена от кисело мляко, краставица, копър, счукани орехи и подправки.
Супите и чорбите също са популярни в страната - боб чорба с невероятен вкус можете да опитате в района на село Смилян в Родопите, интересни рецепти за рибена чорба има в районите на Черноморието и река Дунав.
При основните блюда едни от най-популярните ястия са приготвяните на скара – кюфтета, кебапчета, шишчета, карначета и др. В България се приготвят и разнообразни яхнии и ястия в глинени съдове (гювечета и гювечи) – чомлек, кавърма, капама (в района на Банско) и др.
При основните блюда едни от най-популярните ястия са приготвяните на скара – кюфтета, кебапчета, шишчета, карначета и др. В България се приготвят и разнообразни яхнии и ястия в глинени съдове (гювечета и гювечи) – чомлек, кавърма, капама (в района на Банско) и др.
Друго любимо българско ястие са сармите – малки или големи. Представляват топки от плънка, увити в лозови листа или листа от кисело зеле. Много са популярни в района на Тракия.
Една от запазените марки на българската кухня е чевермето – цяло агне, опечено на шиш. Това ястие е характерно за Родопите, но се приготвя и в други части на страната.
Картофите са продукт, който присъства в много български рецепти. Най-популярните картофени ястия са огретенът, пататникът (в Родопите), картофената яхния, пържените картофи и др.
В България можете да опитате и разнообразни месни колбаси и деликатеси. Суджукът е най-известен сред тях. Прави се в цялата страна, но най-силни традиции има в град Горна Оряховица. Друг популярен деликатес е банският старец – както името показва,той се приготвя в планинския град Банско. В района на град Елена и Еленския Балкан можете да вкусите от т.нар. еленски бут. Той се приготвя от осолено свинско месо.
Такива деликатеси обикновено се консумират с хубаво вино. А в България се прави вино с великолепен вкус. Това се дължи както на уникалния климат и характерните почви, така и на някои местни сортове грозде – Гъмза (Северна България), Широка мелнишка лоза (в района на Мелник и Сандански), Димят ( в районите на Варна, Шумен и Стара Загора), Мавруд (Пловдив, Пазарджик, Асеновград), Червен мискет (Стралджа и Сунгурларе), Рубин (Пловдив и Септември) и Памид (Пазарджик, Памидово и Пловдив).
Друга популярна алкохолна напитка в страната е ракията. Тя се прави от грозде или други плодове – слива (в района на гр. Троян, Тетевен), кайсия (в района на гр. Тутракан, Силистра, Добрич), смокини, круши и др. В Долината на розите (Карлово и Казанлък) се приготвя гюлова ракия – от българска маслодайна роза.
Това съвсем не изчерпва богатството на българските ястия и напитки. За да опознаете кулинарните вълшебства на страната, трябва да я обиколите цялата, тъй като всеки район пази своите традиции и предлага различни кулинарни изкушения.
Абонамент за:
Публикации (Atom)